زواره نيوز

زواره شهری تاریخی درحاشیه کویرمرکزی که در 130 كيلومتري شمال شرقي شهر اصفهان قراردارد.

زواره نيوز

علی دهقانان زواره
زواره نيوز زواره شهری تاریخی درحاشیه کویرمرکزی که در 130 كيلومتري شمال شرقي شهر اصفهان قراردارد.

سلامهای قرانی هنگام تحویل سال نو

سلامهای قرانی هنگام تحویل سال نو

سلام قولا من رب الرحیم (58)یس

سلام علی نوح فی العالمین (79) صافات

سلام علی ابراهیم (109) صافات

سلام علی موسی و هارون (120) صافات

سلام علی ال یاسین (130) صافات

و سبق الذین اتقوا ربهم الی الجنه زمرا حتی اذا جاؤوها

و فتحت ابوابها و قال لهم خزنتها سلام علیکم طبتم فادخلوها خالدین (73) زمر

سلام هی حتی مطلع الفجر (5) قدرتاريخ : بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۰ | ۸:۴۳ قبل از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

تبریک سال نو

یا مقلب القلوب والابصار

گلها جواب سلام زمین به آفتاب است

نه زمستانی که بلرزانی

نه تابستانی که بسوزانی

بهاری باش که برویانی

و شما شهروند گرامی امید است که همیشه بهاری باشید

برای شما خانواده محترم سالی پر از نشاط و سلامتی آرزومندیم

شهردار و شورای اسلامی شهر زوارهتاريخ : بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۰ | ۸:۴۲ قبل از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

تبریک سال نو

فرارسیدن سال نو همیشه نویدبخش افکار نو , کردار نو و تصمیم های نو برای آینده است.

آینده ای که همه امید داریم بهتر از گذشته باشد.

سلامتی , شادی , پیروزی

مهر و دوستی و عشق را برای همه آرزومندیم.

سال نو مبارک

دست اندر کاران وبلاگ زواره نیوزتاريخ : بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۰ | ۸:۴۱ قبل از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

اخبار زواره

حاج جعفر عابدی عباس آبادی برادر آقای رمضان عابدی داماد آقای حاج حسین زارع جعفری درگذشت.


موضوعات مرتبط: اخبارزواره

تاريخ : بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۰ | ۸:۴۰ قبل از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

علت حادثه واژگونی خودرو دایی عدم توجه به جلو به علت مشغله فكری بوده است

علت حادثه واژگونی خودرو دایی عدم توجه به جلو به علت مشغله فكری بوده استسرهنگ 'مجتبی حسنی' كه برای بررسی علت این حادثه به كاشان سفر كرده است، بامداد یكشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهارداشت: بر اساس اظهارات برادر 'دایی'، رانندگی خودرو را آقای گل جهان بر عهده داشته است.

وی، یكی از مشكلات اساسی كه باعث تصادف در جاده ها می شود را بی توجهی رانندگان هنگام رانندگی بیان كرد و افزود: مشغله فكری رانندگان، یكی از مصادیق بی توجهی آنها هنگام رانندگی است.

وی تاكیدكرد: همانگونه كه برادر ' محمد دایی ' در اظهاراتش عنوان كرده، همین مساله برای شهریار فوتبال ایران نیز اتفاق افتاده است.

خودرو پرادو علی دایی سرمربی تیم فوتبال راه آهن ساعت 20 و 30 دقیقه شنبه شب هنگامی كه از اصفهان عازم تهران بود در كیلومتر 8 ورودی شهر 'بادرود' در آزاد راه نطنز - كاشان واژگون شد.

در این سانحه به 'ژلكو میاچ' سرمربی خارجی این تیم و 'محمد دایی' برادر علی دایی آسیبی نرسید


موضوعات مرتبط: ورزشی

تاريخ : بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۰ | ۸:۳۱ قبل از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

سال نو مبارک


موضوعات مرتبط: عکس ها

ادامه مطلب
تاريخ : بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۹:۴۰ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

روستاهای اردستان آمادگی اسكان 35هزار مسافر نوروزی را دارند

به گزارش ایرنا، 'سید علی طبا طبایی 'بخشدارمرکزی اردستان روز شنبه در آیین تجلیل از دهیاران این بخش با اشاره به اینكه دهیاران به عنوان مدیران بحران روستاها هستند، اظهار داشت: دهیاری ها برای اسكان مسافرین نوروزی اعم از بومی و غیربومی در تعطیلات نوروز پیش بینی های لازم را انجام داده اند.

وی افزود: بیش از 25 هزار نفر مسافر نوروزی در سال گذشته در روستاهای بخش مركزی اردستان اسكان داده شدند كه 15 هزار از این مسافران بومی روستاها بودند.

وی خاطر نشان كرد: بیشتر روستاهای بخش مركزی اردستان دارای آثار تاریخی و جاذبه گردشگری هستند و خدمات اولیه برای اسكان مسافران و گردشگران نوروزی پیش بینی شده است.

طباطبایی با توجه به عزیمت مسافران بومی به روستاها در تعطیلات نوروز از دهیاران خواست از هرگونه ساخت و ساز و تصرف زمین توسط افراد محلی جلوگیری كنند .

وی،برپایی ایستگاه های صلواتی، نصب چادر راهنمای مسافران، آماده كردن، مساجد، حسینیه ها و مدارس برای اسكان مسافران و رنگ آمیزی جداول را از جمله اقدامات دهیاری ها برای استقبال از مسافران نوروزی عنوان كرد.

بخش مركزی شهرستان اردستان دارای 15 دهیاری مصوب است.

در این آیین با اهدا لوح از دهیاران این بخش تجلیل شد.


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستان

تاريخ : بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۹:۳۴ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

عجایبی که فقط در ایران می توان دید!/ تصویریبقیه درادامه مطلب

ادامه مطلب
تاريخ : بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۰ | ۷:۵ قبل از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

كشتي گرفتن دو نماينده مجلس در صحن علني مجلس/عكس


موضوعات مرتبط: عکس ها

تاريخ : بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۰ | ۶:۵۸ قبل از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

زواره، موزه معماري ايراني +تصاویر

در شهر زواره مردم به دليل کمبود آب، وجود شن‌هاي روان، وزش بادهاي سرخ و ناامني شديد به صورت فشرده و متراکم در يک برج و بارو با چهار دروازه به نام‌هاي دروازه جنوبي( دروازه اردستان)، دروازه شمالي (دروازه مرگ يا بنجيره)، دروازه شرقي (دروازه نير) و دروزاه غربي (دروازه دشت ) زندگي مي‌کرد‌ه‌اند.

شهر زواره از بخش‌هاي تاريخي شهرستان اردستان است که در حاشيه جنوبي دشت كوير ايران و در فاصله 120 كيلومتري شمال شرقي اصفهان واقع شده است.

به گزارش ايسنا، منطقه اصفهان، اين شهر که نام خود را از اسم برادر رستم، پهلوان افسانه‌اي وام گرفته با وجود قرار داشتن در بن بست کوير روزگاري شکوه فراواني را به چشم ديده است.

زواره، شهر برج‌ها و باروها

مدير اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري شهرستان اردستان در خصوص شرايط اقليمي شهر زواره و ويژگي‌هاي اين شهر تاريخي گفت: در شهر زواره مردم به دليل کمبود آب، وجود شن‌هاي روان، وزش بادهاي سرخ و ناامني شديد به صورت فشرده و متراکم در يک برج و بارو با چهار دروازه به نام‌هاي دروازه جنوبي( دروازه اردستان)، دروازه شمالي (دروازه مرگ يا بنجيره)، دروازه شرقي (دروازه نير) و دروزاه غربي (دروازه دشت ) زندگي مي‌کرد‌ه‌اند.

محمدرضا افلاکي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا در منطقه اصفهان، با بيان اينکه در قديم به دليل گرماي شديد هوا، معابر شهر زواره به صورت باريک، بلند و مسقف ساخته مي‌شد، اظهاركرد: از ديگر دلايل وجود ديوارهاي بلند و مسقف متعدد در اين شهر، وجود ناامني بوده است.

وي افزود: شهر زواره داراي پنج محله به نام‌هاي محله دربند، کويه يا پامنار، جيره، باغبازان و دشت قوت است.

افلاکي تصريح کرد: برج و بارو و بافت تاريخي زواره در سال 81 به شماره 6144 در فهرست آثار تاريخي کشور به ثبت رسيده است.

گرچه هر يک از بناهاي تاريخي اين شهر كوچك، نمونه‌اي ممتاز از معماري ايران در دوره اسلامي است، اما مسجد چهار ايواني آن كه در سال 551 هجري قمري ساخته شده و همچنان پا برجا مانده، اثري متفاوت است.

زواره، شهر بلندترين مناره

يک محقق و نويسنده اردستاني با بيان اينکه مسجد جامع زواره يکي از زيباترين مساجد تاريخي ايران است، گفت: بانيان مسجد جامع زواره نحوه احداث اين اثر تاريخي را از مدرسه علميه «خاگرد» استان خراسان الگوبرداري کرده‌اند و مسجد جامع زواره جز اولين مساجد چهار ايواني ايران است.

مهدي مشتاقي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، اين مسجد را داراي سه محراب دانست و افزود: در زمان حمله مغول به ايران و به خصوص زمان تيمورلنگ روي بسياري از کتيبه‌هاي مسجد که منقش به آيات قرآني بوده، گچ‌زده مي‌شد که در اوايل انقلاب با فرو ريختن اين گچ‌ها آيات قران مشخص شد.
اين محقق و نويسنده آثار تاريخي به وجود سکويي در وسط مسجد جامع زواره جهت طواف و آمادگي مردم براي حج اشاره کرد و ادامه داد: اين مسجد داراي دو درب ورودي است که هر کدام محله‌اي را تحت پوشش قرار مي‌دهد و هم اکنون به صورت مجزا به محل ورود خانم‌ها و آقايان تبديل شده است.

مشتاقي در ادامه به ويژگي‌هاي منحصر به فرد مسجد و مناره پامنار زواره اشاره کرد و گفت: مسجد پامنار زواره داراي هفت محراب بوده که از اين تعداد در حال حاضر سه محراب بيشتر باقي نمانده است.

وي با بيان اينکه مناره مسجد پامنار زواره با ارتفاع 24متر دومين مناره تاريخ در ايران است، افزود: تاريخ ساخت اين مناره در زمان مغول به سال 461 هجري قمري توسط «ابوعبدالله محمدابن ابراهيم» بوده است.

زواره، شهر بازار دوره زنديه

يک محقق و نويسنده زواره‌اي نيز با بيان اينکه در ميان بافت قديمي زواره و در جوار امامزاده يحيي(ع) و حسينيه‌ها، بازار زواره قرار گرفته است، گفت: بازار زواره مربوط به دوره زنديه است که در سال 1354 سقف آن فرو ريخت و مورد بازسازي و مرمت قرار گرفت.
محمدعلي عظيميان با بيان اينکه دوجانب بازار زواره حجره‌هاي دو طبقه‌اي قرار دارد، افزود: سقف بازار زواره را روزنه‌هايي مجمره‌اي شکل داده‌اند که علاوه بر خنكي بر زيبايي اين بازار افزوده است.

اين نويسنده و محقق با بيان اينکه مردم شهر زواره در قديم در يک حصار و بارو زندگي مي‌کردند، تصريح کرد: در مورد برج، بارو و حصار زواره نظرات مختلفي ارائه شده است، برخي اين اثر را مربوط به دوره سلجوقيان، برخي مربوط به دوره احمد رستم و برخي ديگر به دليل وجود قنوات چندين هزار ساله زواره اين اثر را مربوط به دوره قبل از اسلام مي‌دانند.
وي با بيان اينکه برج و باروي شهر زواره به صورت ذوزنقه‌اي بوده و در هر 100متر يک برج ديده‌باني قرار داشته است، خاطرنشان کرد: در قرن هفتم شهر زواره مورد هجوم مغولان قرار مي‌گيرد و با تخريب قنوات، مردمي که در برج و باروي شهر زواره قرار داشتند با هم فکري بزرگان از طريق نهري فرار مي‌کنند و هنگامي که لشکر مغول وارد حصار زواره مي‌شود، هيچ کس به جز تعدادي پيرمرد و پيرزن در حصار قرار نداشتند.

از ديگر مکان‌هاي تاريخي زواره مي‌توان به حسينيه‌هاي کوچک و بزرگ، خانه هشت بهشت، يخچال زواره، مقبره مير بهاالدين حيدر و موزه مردم شناسي، آب انبار باغبازان، آب انبار پامنار، برج کبوتر خانه، گنبد سبز «مقبره باني مسجد جامع»، امامزاده نو و مقبره سيد علاالدين، امامزاده شاهزاده مراد در روستاي تلک آباد اشاره کرد.

منبع : http://www.tabnak.ir/fa/news/222029تاريخ : بیست و ششم اسفند ۱۳۹۰ | ۲۰:۵۹ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

بمناسبت سال نو

بمناسبت سال نو!/ کارتون: سعید صادقی
موضوعات مرتبط: طنزوکاریکاتور

تاريخ : بیست و ششم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۵:۵۸ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

رس‌های گل کلمی در کویر دق سرخ دیده می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، کویر دق سرخ در شرق اردستان قرار دارد که وسعت آن حدود 639 کیلومتر مربع است‌، مرتفع‌ترین نقطه آن دو هزار و 85 متر (سیاه کوه) و پست‌ترین آن 922 متر (حاشیه کویر دق‌سرخ‌) است.

کویر دق سرخ که هر ساله تعداد بسیاری از توریست‌ها و گردشگران داخلی و خارجی را در خود جای می‌دهد، به طور کامل تحت تأثیر میزان رطوبت و آبدارى کویر و فرسایش ناشى از اثر باد است‌، یعنی به هنگام کاهش میزان سطح ایستابى کویر، حاشیه کویر تا حدودى رطوبت خود را از دست داده و بلورهاى نمکى به دلیل اینکه نمک‌هاى رس فرصت کشیده شدن به سطح را ندارند، تشکیل مى‌شوند و هم به شکل زمین شخم زده یا گل کلمی تبدیل‌ مى‌‌شوند.


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستان

ادامه مطلب
تاريخ : بیست و ششم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۵:۵۶ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

اخبارزواره

بسم الله الرحمن الرحیم

گودبرداری استخر شنای واقع در ورزشگاه شهید حقیری پس از 30 سال آغاز شد.

خانم اقدس سلامه زاده فرزند مرحوم حسین حسن و زوجه مرحوم حسین درویش زاده دار فانی را وداع گفت.

طرح حمایت از فعالیتهای مسجد محوری به همت اداره تبلیغات اسلامی شهرستان و مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت اندیشه مطهر زواره در سطح 21 مسجد شهرستان در حال برگزاری می باشد.در این طرح نحوه حضور در نماز جماعت جمعه احکتم بطور جدی تعقیب و مورد تشویق قرار می گیرند.

72 نفر با دو اتوبوس که یکی از آنها به صورت خانوادگی می باشند جهت بازدید از مناطق عملیاتی جنوب از حوزه مقاومت شهید صدوقی اعزام شدند.

تازه ترین اخبار ایام نوروزی :

1-      سالن مسجد جامع به اقامتگاه مسافرین نوروزی اختصاص یافت.

2-      در آب انبار نو نمایشگاه عکس آثار تاریخی زواره برپاست.

3-      چایخانه سنتی در منزل مرحوم تقی صادقی (مهدی) در خیابان شهید منتظری برپاست.

اسامی شغل ها و مدیران آن در بازار سنتی

صنایع دستی   :  منصور صادقی

طراحی روی سفال  :  رضا صادقی

آهنگری  :  برادران صادقی

سماورسازی  :  سید میری

صنایع دستی با چوب  :  مجید آئینه وند

صنایع دستی نطنز   :  محمد رضا وارستی


موضوعات مرتبط: اخبارزواره

تاريخ : بیست و ششم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۴:۵ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

120 تن كالای اساسی در اردستان توزیع می شود

'محمد خورشیدی' روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این كالاها شامل 21 تن گوشت مرغ، هشت تن گوشت قرمز، 31 تن برنج و 60 تن میوه است.

وی اظهار داشت: این كالاها با قیمت مصوب از طریق هفت نمایندگی در این شهرستان بین مردم توزیع می شود و در صورت نیاز بیشتر مردم، میزان توزیع كالاها افزایش خواهد یافت.

وی، هدف از اجرای طرح نظارتی نوروز را كنترل و نظارت بیشتر بر قیمت كالاها و خدمات، تنظیم بازار، تامین مایحتاج مردم و جلوگیری از افزایش غیرمنطقی قیمت ها عنوان كرد.

خورشیدی یادآور شد: از آغاز اجرای طرح نوروزی تاكنون 820 واحد صنفی بازرسی شده كه در این بازرسی ها 46 واحد صنفی متخلف به اداره تعزیرات حكومتی شهرستان معرفی شده اند.

20 نفر بازرس دایمی و افتخاری كار نظارت بر قیمت اجناس را در شهرستان اردستان به عهده دارند.

شهرستان اردستان دارای یك هزار و 650 واحد صنفی است


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستان

تاريخ : بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۸:۲۰ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

آثار تاریخی اردستان آماده بازدید مسافران نوروزی است

'محمدرضا افلاكی' روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از حدود چهار هزار اثر تاریخی این شهرستان تاكنون 72 اثر آن در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

وی، مهمترین آثار تاریخی این شهرستان را قنات دو طبقه مون، مساجد جامع اردستان و زواره،مساجد خسرو، امام حسن (ع)، مقبره امیر اویس، مسجد پامنار، حسینیه های كوچك و بزرگ زواره و خانه های تاریخی این شهر عنوان كرد.

وی، برپایی نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی شهرهای اردستان، زواره و مهاباد، برگزاری مسابقه غذاهای سنتی در شهر زواره، برگزاری تور شترسواری در اردستان، راه اندازی شش مغازه بازار تاریخی زواره برای فروش صنایع دستی، توزیع 10 هزار لوح فشرده آثار تاریخی و بروشورهای راهنمای گردشگری را از جمله اقدامات این اداره برای تسهیل در سفر گردشگران و مسافران نوروزی بیان كرد.

افلاكی از فروش بلیط برای 11 اثر تاریخی شهرستان در ایام نوروز خبر داد و گفت: این آثارشامل مساجدجامع اردستان و زواره، قنات دو طبقه مون، مسجد خسرو، خانه هشت بهشت زواره ،خانه های تاریخی مهاباد و موزه تاریخی شهر زواره است.

به گفته وی، در تعطیلات نوروز 20 نفر كار حفاظت،فروش بلیط ،راهنمای مسافران و گردشگران و خدمات رسانی به بازدیدكنندگان آثار تاریخی شهرستان اردستان را به عهده دارند.


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستان

تاريخ : بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۸:۱۸ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

اخبار زواره

به مناسبت ایام تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران از سوی هیئت ورزش های همگانی تربیت بدنی زواره و اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان اردستان پیاده روی خانوادگی با حضور خانواده معظم شهدا جانبازان , ایثارگران , آزادگان و جانبازان در روز جمعه 26/12/90 از ساعت 7:30 از مقابل حوزه مقاومت بسیج شهید صدوقی آغاز و. در گلزار شهدا به پایان می رسد.

در این برنامه فرماندار شهردار بخشدار ائمه جمعه و دیگر مسئولین حضور دارند و 30 کارت هدیه 20000 تومانی جایزه آن می باشد.

مراسم سالگرد بانو حلاج مادر گرامی شهید خلیل سلامه زاده و چهلمین روز درگذشت مرحوم حاج حسن زیابی روز جمعه 26/12/90 از ساعت 8 الی 11/5 به ترتیب در مساجد امیرالمومنین علی (ع) و مسجد کرسی برگزار می شود

شریف زاده شهردار زواره در آستانه سال جدید برنامه های زیر را اعلام کرد.

1-اختصاص مدارس شهید مطهری , فتوحی ام البنین و زینبیه جهت اسکان مسافرین نوروزی

2- دانشگاه های ازاد و پیام نور جهت اسکان اساتید و دانشجویان

3- تهیه نقشه گردشگری زواره و ارسال کارت پستال تبریک و منشور شهروندی و ارسال به ادرس کلیه شهروندان

4-همکاری در راستای پذبرایی دراقامت گاهها

5-گلکاری و رنگ آمیزی جدول ها و نرده ها و کاشت درختان مناسب

6-پاکسازی معابر و کوچه ها

شبکه بهداشت و درمان شهرستان از کلیه کشاورزان درخواست کرد برای کنترل موش های منتقل کننه بیماری سالک چوب و شاخه های خشک باغ ها را جمع آوری و بسوزانند.

شنیده های ما حاکی از آن است که سی و یکمین دوره مسابقات فوتبال یادبود شهدا ربا شرکت تیم هایی از تلک آباد , اصفهان , حبیب آباد , کاشان , اردستان ,شیراز , تهران و زواره برگزار می گردد. تاکنون تیم های قالی سلیمان , همای شهرزاد , شاهین تهران اعلام آمادگی کرده اند.

محمد یوسف احتشامی دانش آموز منطقه زواره در مسابقات دوومیدانی آموزشگاههای استان اصفهان در دوی 400 متر و پرش سه گام مقام اول استان را کسب کرد همچنین علی البوشوکه در ماده 400 متر نفر دوم و محمدجواد زائری در دوی 300 متر با مانع نفر دوم استان شدند.

بنابر اعلام مدیر کل مدیریت بحران استان اصفهان از روز پنج شنبه تا اوایل هفته آینده شاهد وزش باد نسبتا شدید همراه با گرد وغبار محلی خواهیم بود. همچنین از روز شنبه کاهش دما بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد پیش بینی می گردد


موضوعات مرتبط: اخبارزواره ، اخبارشهرستان

تاريخ : بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۵:۱۱ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

کاریکاتور/ تورم در سال 91

تورم
موضوعات مرتبط: طنزوکاریکاتور

تاريخ : بیست و پنجم اسفند ۱۳۹۰ | ۷:۱۳ قبل از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

کارمند وظیفه شناس

کارمند


موضوعات مرتبط: اطلاعیه ها

تاريخ : بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۰ | ۲۰:۰ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

50 مکان اسکان دائم و موقت برای مسافران نوروزی در نظر گرفته شد

گزارش خبرگزاری فارس از اردستان احمدعلی بخشایش در جلسه ستاد اسکان و پذیرایی مسافران نوروزی شهر اردستان با بیان اینکه کمیته اسکان مهم‌ترین معاونت ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی است، اظهار داشت: رکن اصلی سفر اسکان است و باید در راستای آماده کردن امکانات برای راحتی هر چه بیشتر مسافران نورزی تلاش کرد.

وی به در نظر گرفتن 50 مکان اسکان دائم و موقت برای مسافران نوروزی در شهر اردستان اشاره کرد و بیان داشت: از این تعداد 40 مکان اسکان دائم و 10 مکان اسکان موقت است.

شهردار اردستان به فراهم کردن مکان مناسب برای پارکینگ خودروها در محل‌های اسکان موقت اشاره کرد و افزود: برپایی دو ایستگاه راهنمایی و صلواتی به منظور مسافران نوروزی در ورودی‌های شهر اردستان در نظر گرفته شده است.


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستان

ادامه مطلب
تاريخ : بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۹:۵۶ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

سنت های استقبال نوروز در اردستان

بابا نوروز، چوبك زنی، كشت سبزه، پنبه زنی، خانه تكانی و چهارشنبه سوری از جمله سنت های استقبال از عید نوروز در اردستان است.

به گزارش ایرنا، 'بابا نوروز' گروه كوچكی مركب از دو یا سه نفر از نوازندگان محلی بدون هیج آرایه و پیراهه ای با همان پوشش لباس سنتی قدیمی و بلند و شالی بر كمر با گردش و چرخش ،حالت شاد و نشاط آور با نواختن سرنا،ضرب و دایره به خواندن پرداخته برسرور و شادی مردم می افزایند.

این گروه شعر 'بابا نوروز آمد و گل به چمن واشده / صد و سی بلبل شوریده به آواز آمده' را فقط در روز دوشنبه بازار در همخوانی می كنند.

' چوبك زنی ' یكی دیگر از سنت های استقبال از عید نوروز در شهرستان اردستان است.

كه سحرگاهان در ماه مبارك رمضان با زدن طبل و با نوایی ملایم و مطبوع و در فضای عرفانی انجام می شده است.

این آیین سنتی نیز قبل از سال نو در اردستان اجرا می شده اما امروز به فراموشی سپرده شده است.

'سبزه كاشتن' از سه هفته مانده به سال نو، شامل عدس، جو، شاهی و ماش نیز از دیگر آیین های استقبال از نوروز در شهرستان اردستان است كه هنوز هم این سنت دیرینه همچنان پابرجاست.


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستان

ادامه مطلب
تاريخ : بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۹:۵۴ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

نوروز به روایت دکتر شریعتی

نوروز که قرن های دراز است بر همه جشن های جهان فخر میفروشد از آن رو هست که یک قرارداد مصنوعی اجتماعی و یا یک جشن تحمیلی سیاسی نیست.جشن جهان است و روز شادمانی زمین,آسمان و آفتاب و جوش و شکفتن ها و شورزادنها و سرشار از هیجان هرآغاز.

نوروز همه وقت عزیز بوده و در چشم مغان,موبدان,مسلمانان و همه با زبان خویش از آن سخن گفته اند:نوروز نخستین روز آفرینش است.

چه افسانه زییبایی زیباتر از واقعیت راستی مگر هر کسی احساس نمیکند که نخستین روز بهار گویی نخستین روز آفرینش است. سبزه ها روییدن آغاز کرده اند و رودها رفتن و شکوفه ها سرزدن و جوانه هاشکفتن یعنی نوروز.


موضوعات مرتبط: متفرقه

ادامه مطلب
تاريخ : بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۰ | ۶:۴۵ قبل از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

کارتون/ قطع یارانه مرفهین بی درد!

درحاشیه ارسال پیامک‌های هدفمندی‌یارانه‌ها، برای حذف برخی افراد  مرفه/ کارتون: جواد طریقی اکبرپور
موضوعات مرتبط: طنزوکاریکاتور

تاريخ : بیست و سوم اسفند ۱۳۹۰ | ۶:۲۵ قبل از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

کاریکاتور/ "ارباب خودم" زیر خط فقر!


موضوعات مرتبط: طنزوکاریکاتور

تاريخ : بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۶:۱۸ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

پیام تبریک

حسین عزیزم
یه سبد یاس سفید تقدیم به تو بهترینم به خاطر قشنگترین روز دنیا که روز تولد توست
29/12/1387
محمدحلاج

موضوعات مرتبط: متفرقه

تاريخ : بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۶:۱۱ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |

نخستین جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور اردستان برگزار شد

به گزارش ایرنا، رییس دانشگاه پیام نور مركز اردستان در این آیین اظهار داشت: هم اكنون، مهمترین چالش پیش روی فارغ التحصیلان دانشگاهی در كشور، مساله اشتغال آنان است.

'پیمان آقایی ' افزود: نبود تناسب بین فرآیندها و مواد آموزشی در دانشگاهها با نیاز های بازار كار، وجود نداشتن آمار واقعی و شفاف، فقدان نگرش استراتژیك در بخش های دولتی وخصوصی، ناتوانی در برنامه ریزی و برآوردهای احتیاجات واقعی نیروی انسانی، اجرای سلیقه ای سیاست ها و خط مشی ها از جمله مواردی است كه موجب مواجه شدن دانشجویان با مشكل اشتغال می شود.

وی، شمار فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور مركز اردستان را تاكنون یكهزار و700 نفر ذكر كرد و گفت: 30 نفر از این افراد در سالجاری فارغ التحصیل شده اند.

آقایی تاكید كرد: تاكنون، بیش از50 نفر از فارغ التحصیلان این مركز در دانشگاه های سراسری پیام نور و آزاد در مقطع كارشناسی ارشد پذیرفته شده اند.

دانشگاه پیام نور مركز اردستان از سال 74 فعالیت خود را آغاز كرده و هم اكنون با بیش از دو هزار و 500 دانشجو در 23 رشته تحصیلی در مقطع كارشناسی فعالیت می كند.


موضوعات مرتبط: اخبارشهرستان

تاريخ : بیست و دوم اسفند ۱۳۹۰ | ۱۵:۴۷ بعد از ظهر | نویسنده : علی دهقانان زواره |
        مطالب قدیمی‌تر >>