.
تبليغات


كد بنر

پست هاي ويژه زواره نيوز

سلامهای قرانی هنگام تحویل سال نو

سلام قولا من رب الرحیم (58)یس

سلام علی نوح فی العالمین (79) صافات

سلام علی ابراهیم (109) صافات

سلام علی موسی و هارون (120) صافات

سلام علی ال یاسین (130) صافات

و سبق الذین اتقوا ربهم الی الجنه زمرا حتی اذا جاؤوها

و فتحت ابوابها و قال لهم خزنتها سلام علیکم طبتم فادخلوها خالدین (73) زمر

سلام هی حتی مطلع الفجر (5) قدر

[ یکشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۰ ] [ 8:43 ] [ علی دهقانان زواره ]

یا مقلب القلوب والابصار

گلها جواب سلام زمین به آفتاب است

نه زمستانی که بلرزانی

نه تابستانی که بسوزانی

بهاری باش که برویانی

و شما شهروند گرامی امید است که همیشه بهاری باشید

برای شما خانواده محترم سالی پر از نشاط و سلامتی آرزومندیم

شهردار و شورای اسلامی شهر زواره

[ یکشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۰ ] [ 8:42 ] [ علی دهقانان زواره ]

فرارسیدن سال نو همیشه نویدبخش افکار نو , کردار نو و تصمیم های نو برای آینده است.

آینده ای که همه امید داریم بهتر از گذشته باشد.

سلامتی , شادی , پیروزی

مهر و دوستی و عشق را برای همه آرزومندیم.

سال نو مبارک

دست اندر کاران وبلاگ زواره نیوز

[ یکشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۰ ] [ 8:41 ] [ علی دهقانان زواره ]
حاج جعفر عابدی عباس آبادی برادر آقای رمضان عابدی داماد آقای حاج حسین زارع جعفری درگذشت.

[ یکشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۰ ] [ 8:40 ] [ علی دهقانان زواره ]
علت حادثه واژگونی خودرو دایی عدم توجه به جلو به علت مشغله فكری بوده استسرهنگ 'مجتبی حسنی' كه برای بررسی علت این حادثه به كاشان سفر كرده است، بامداد یكشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهارداشت: بر اساس اظهارات برادر 'دایی'، رانندگی خودرو را آقای گل جهان بر عهده داشته است.

وی، یكی از مشكلات اساسی كه باعث تصادف در جاده ها می شود را بی توجهی رانندگان هنگام رانندگی بیان كرد و افزود: مشغله فكری رانندگان، یكی از مصادیق بی توجهی آنها هنگام رانندگی است.

وی تاكیدكرد: همانگونه كه برادر ' محمد دایی ' در اظهاراتش عنوان كرده، همین مساله برای شهریار فوتبال ایران نیز اتفاق افتاده است.

خودرو پرادو علی دایی سرمربی تیم فوتبال راه آهن ساعت 20 و 30 دقیقه شنبه شب هنگامی كه از اصفهان عازم تهران بود در كیلومتر 8 ورودی شهر 'بادرود' در آزاد راه نطنز - كاشان واژگون شد.

در این سانحه به 'ژلكو میاچ' سرمربی خارجی این تیم و 'محمد دایی' برادر علی دایی آسیبی نرسید

[ یکشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۰ ] [ 8:31 ] [ علی دهقانان زواره ]
[ شنبه ۲۷ اسفند۱۳۹۰ ] [ 19:40 ] [ علی دهقانان زواره ]
به گزارش ایرنا، 'سید علی طبا طبایی 'بخشدارمرکزی اردستان روز شنبه در آیین تجلیل از دهیاران این بخش با اشاره به اینكه دهیاران به عنوان مدیران بحران روستاها هستند، اظهار داشت: دهیاری ها برای اسكان مسافرین نوروزی اعم از بومی و غیربومی در تعطیلات نوروز پیش بینی های لازم را انجام داده اند.

وی افزود: بیش از 25 هزار نفر مسافر نوروزی در سال گذشته در روستاهای بخش مركزی اردستان اسكان داده شدند كه 15 هزار از این مسافران بومی روستاها بودند.

وی خاطر نشان كرد: بیشتر روستاهای بخش مركزی اردستان دارای آثار تاریخی و جاذبه گردشگری هستند و خدمات اولیه برای اسكان مسافران و گردشگران نوروزی پیش بینی شده است.

طباطبایی با توجه به عزیمت مسافران بومی به روستاها در تعطیلات نوروز از دهیاران خواست از هرگونه ساخت و ساز و تصرف زمین توسط افراد محلی جلوگیری كنند .

وی،برپایی ایستگاه های صلواتی، نصب چادر راهنمای مسافران، آماده كردن، مساجد، حسینیه ها و مدارس برای اسكان مسافران و رنگ آمیزی جداول را از جمله اقدامات دهیاری ها برای استقبال از مسافران نوروزی عنوان كرد.

بخش مركزی شهرستان اردستان دارای 15 دهیاری مصوب است.

در این آیین با اهدا لوح از دهیاران این بخش تجلیل شد.

[ شنبه ۲۷ اسفند۱۳۹۰ ] [ 19:34 ] [ علی دهقانان زواره ]


بقیه درادامه مطلب
ادامه مطلب
[ شنبه ۲۷ اسفند۱۳۹۰ ] [ 7:5 ] [ علی دهقانان زواره ]
[ شنبه ۲۷ اسفند۱۳۹۰ ] [ 6:58 ] [ علی دهقانان زواره ]
در شهر زواره مردم به دليل کمبود آب، وجود شن‌هاي روان، وزش بادهاي سرخ و ناامني شديد به صورت فشرده و متراکم در يک برج و بارو با چهار دروازه به نام‌هاي دروازه جنوبي( دروازه اردستان)، دروازه شمالي (دروازه مرگ يا بنجيره)، دروازه شرقي (دروازه نير) و دروزاه غربي (دروازه دشت ) زندگي مي‌کرد‌ه‌اند.

شهر زواره از بخش‌هاي تاريخي شهرستان اردستان است که در حاشيه جنوبي دشت كوير ايران و در فاصله 120 كيلومتري شمال شرقي اصفهان واقع شده است.

به گزارش ايسنا، منطقه اصفهان، اين شهر که نام خود را از اسم برادر رستم، پهلوان افسانه‌اي وام گرفته با وجود قرار داشتن در بن بست کوير روزگاري شکوه فراواني را به چشم ديده است.

زواره، شهر برج‌ها و باروها

مدير اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري شهرستان اردستان در خصوص شرايط اقليمي شهر زواره و ويژگي‌هاي اين شهر تاريخي گفت: در شهر زواره مردم به دليل کمبود آب، وجود شن‌هاي روان، وزش بادهاي سرخ و ناامني شديد به صورت فشرده و متراکم در يک برج و بارو با چهار دروازه به نام‌هاي دروازه جنوبي( دروازه اردستان)، دروازه شمالي (دروازه مرگ يا بنجيره)، دروازه شرقي (دروازه نير) و دروزاه غربي (دروازه دشت ) زندگي مي‌کرد‌ه‌اند.

محمدرضا افلاکي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا در منطقه اصفهان، با بيان اينکه در قديم به دليل گرماي شديد هوا، معابر شهر زواره به صورت باريک، بلند و مسقف ساخته مي‌شد، اظهاركرد: از ديگر دلايل وجود ديوارهاي بلند و مسقف متعدد در اين شهر، وجود ناامني بوده است.

وي افزود: شهر زواره داراي پنج محله به نام‌هاي محله دربند، کويه يا پامنار، جيره، باغبازان و دشت قوت است.

افلاکي تصريح کرد: برج و بارو و بافت تاريخي زواره در سال 81 به شماره 6144 در فهرست آثار تاريخي کشور به ثبت رسيده است.

گرچه هر يک از بناهاي تاريخي اين شهر كوچك، نمونه‌اي ممتاز از معماري ايران در دوره اسلامي است، اما مسجد چهار ايواني آن كه در سال 551 هجري قمري ساخته شده و همچنان پا برجا مانده، اثري متفاوت است.

زواره، شهر بلندترين مناره

يک محقق و نويسنده اردستاني با بيان اينکه مسجد جامع زواره يکي از زيباترين مساجد تاريخي ايران است، گفت: بانيان مسجد جامع زواره نحوه احداث اين اثر تاريخي را از مدرسه علميه «خاگرد» استان خراسان الگوبرداري کرده‌اند و مسجد جامع زواره جز اولين مساجد چهار ايواني ايران است.

مهدي مشتاقي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، اين مسجد را داراي سه محراب دانست و افزود: در زمان حمله مغول به ايران و به خصوص زمان تيمورلنگ روي بسياري از کتيبه‌هاي مسجد که منقش به آيات قرآني بوده، گچ‌زده مي‌شد که در اوايل انقلاب با فرو ريختن اين گچ‌ها آيات قران مشخص شد.
اين محقق و نويسنده آثار تاريخي به وجود سکويي در وسط مسجد جامع زواره جهت طواف و آمادگي مردم براي حج اشاره کرد و ادامه داد: اين مسجد داراي دو درب ورودي است که هر کدام محله‌اي را تحت پوشش قرار مي‌دهد و هم اکنون به صورت مجزا به محل ورود خانم‌ها و آقايان تبديل شده است.

مشتاقي در ادامه به ويژگي‌هاي منحصر به فرد مسجد و مناره پامنار زواره اشاره کرد و گفت: مسجد پامنار زواره داراي هفت محراب بوده که از اين تعداد در حال حاضر سه محراب بيشتر باقي نمانده است.

وي با بيان اينکه مناره مسجد پامنار زواره با ارتفاع 24متر دومين مناره تاريخ در ايران است، افزود: تاريخ ساخت اين مناره در زمان مغول به سال 461 هجري قمري توسط «ابوعبدالله محمدابن ابراهيم» بوده است.

زواره، شهر بازار دوره زنديه

يک محقق و نويسنده زواره‌اي نيز با بيان اينکه در ميان بافت قديمي زواره و در جوار امامزاده يحيي(ع) و حسينيه‌ها، بازار زواره قرار گرفته است، گفت: بازار زواره مربوط به دوره زنديه است که در سال 1354 سقف آن فرو ريخت و مورد بازسازي و مرمت قرار گرفت.
محمدعلي عظيميان با بيان اينکه دوجانب بازار زواره حجره‌هاي دو طبقه‌اي قرار دارد، افزود: سقف بازار زواره را روزنه‌هايي مجمره‌اي شکل داده‌اند که علاوه بر خنكي بر زيبايي اين بازار افزوده است.

اين نويسنده و محقق با بيان اينکه مردم شهر زواره در قديم در يک حصار و بارو زندگي مي‌کردند، تصريح کرد: در مورد برج، بارو و حصار زواره نظرات مختلفي ارائه شده است، برخي اين اثر را مربوط به دوره سلجوقيان، برخي مربوط به دوره احمد رستم و برخي ديگر به دليل وجود قنوات چندين هزار ساله زواره اين اثر را مربوط به دوره قبل از اسلام مي‌دانند.
وي با بيان اينکه برج و باروي شهر زواره به صورت ذوزنقه‌اي بوده و در هر 100متر يک برج ديده‌باني قرار داشته است، خاطرنشان کرد: در قرن هفتم شهر زواره مورد هجوم مغولان قرار مي‌گيرد و با تخريب قنوات، مردمي که در برج و باروي شهر زواره قرار داشتند با هم فکري بزرگان از طريق نهري فرار مي‌کنند و هنگامي که لشکر مغول وارد حصار زواره مي‌شود، هيچ کس به جز تعدادي پيرمرد و پيرزن در حصار قرار نداشتند.

از ديگر مکان‌هاي تاريخي زواره مي‌توان به حسينيه‌هاي کوچک و بزرگ، خانه هشت بهشت، يخچال زواره، مقبره مير بهاالدين حيدر و موزه مردم شناسي، آب انبار باغبازان، آب انبار پامنار، برج کبوتر خانه، گنبد سبز «مقبره باني مسجد جامع»، امامزاده نو و مقبره سيد علاالدين، امامزاده شاهزاده مراد در روستاي تلک آباد اشاره کرد.

منبع : http://www.tabnak.ir/fa/news/222029

[ جمعه ۲۶ اسفند۱۳۹۰ ] [ 20:59 ] [ علی دهقانان زواره ]
بمناسبت سال نو!/ کارتون: سعید صادقی
[ جمعه ۲۶ اسفند۱۳۹۰ ] [ 15:58 ] [ علی دهقانان زواره ]
به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، کویر دق سرخ در شرق اردستان قرار دارد که وسعت آن حدود 639 کیلومتر مربع است‌، مرتفع‌ترین نقطه آن دو هزار و 85 متر (سیاه کوه) و پست‌ترین آن 922 متر (حاشیه کویر دق‌سرخ‌) است.

کویر دق سرخ که هر ساله تعداد بسیاری از توریست‌ها و گردشگران داخلی و خارجی را در خود جای می‌دهد، به طور کامل تحت تأثیر میزان رطوبت و آبدارى کویر و فرسایش ناشى از اثر باد است‌، یعنی به هنگام کاهش میزان سطح ایستابى کویر، حاشیه کویر تا حدودى رطوبت خود را از دست داده و بلورهاى نمکى به دلیل اینکه نمک‌هاى رس فرصت کشیده شدن به سطح را ندارند، تشکیل مى‌شوند و هم به شکل زمین شخم زده یا گل کلمی تبدیل‌ مى‌‌شوند.


ادامه مطلب
[ جمعه ۲۶ اسفند۱۳۹۰ ] [ 15:56 ] [ علی دهقانان زواره ]

بسم الله الرحمن الرحیم

گودبرداری استخر شنای واقع در ورزشگاه شهید حقیری پس از 30 سال آغاز شد.

خانم اقدس سلامه زاده فرزند مرحوم حسین حسن و زوجه مرحوم حسین درویش زاده دار فانی را وداع گفت.

طرح حمایت از فعالیتهای مسجد محوری به همت اداره تبلیغات اسلامی شهرستان و مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت اندیشه مطهر زواره در سطح 21 مسجد شهرستان در حال برگزاری می باشد.در این طرح نحوه حضور در نماز جماعت جمعه احکتم بطور جدی تعقیب و مورد تشویق قرار می گیرند.

72 نفر با دو اتوبوس که یکی از آنها به صورت خانوادگی می باشند جهت بازدید از مناطق عملیاتی جنوب از حوزه مقاومت شهید صدوقی اعزام شدند.

تازه ترین اخبار ایام نوروزی :

1-      سالن مسجد جامع به اقامتگاه مسافرین نوروزی اختصاص یافت.

2-      در آب انبار نو نمایشگاه عکس آثار تاریخی زواره برپاست.

3-      چایخانه سنتی در منزل مرحوم تقی صادقی (مهدی) در خیابان شهید منتظری برپاست.

اسامی شغل ها و مدیران آن در بازار سنتی

صنایع دستی   :  منصور صادقی

طراحی روی سفال  :  رضا صادقی

آهنگری  :  برادران صادقی

سماورسازی  :  سید میری

صنایع دستی با چوب  :  مجید آئینه وند

صنایع دستی نطنز   :  محمد رضا وارستی

[ جمعه ۲۶ اسفند۱۳۹۰ ] [ 14:5 ] [ علی دهقانان زواره ]
'محمد خورشیدی' روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این كالاها شامل 21 تن گوشت مرغ، هشت تن گوشت قرمز، 31 تن برنج و 60 تن میوه است.

وی اظهار داشت: این كالاها با قیمت مصوب از طریق هفت نمایندگی در این شهرستان بین مردم توزیع می شود و در صورت نیاز بیشتر مردم، میزان توزیع كالاها افزایش خواهد یافت.

وی، هدف از اجرای طرح نظارتی نوروز را كنترل و نظارت بیشتر بر قیمت كالاها و خدمات، تنظیم بازار، تامین مایحتاج مردم و جلوگیری از افزایش غیرمنطقی قیمت ها عنوان كرد.

خورشیدی یادآور شد: از آغاز اجرای طرح نوروزی تاكنون 820 واحد صنفی بازرسی شده كه در این بازرسی ها 46 واحد صنفی متخلف به اداره تعزیرات حكومتی شهرستان معرفی شده اند.

20 نفر بازرس دایمی و افتخاری كار نظارت بر قیمت اجناس را در شهرستان اردستان به عهده دارند.

شهرستان اردستان دارای یك هزار و 650 واحد صنفی است

[ پنجشنبه ۲۵ اسفند۱۳۹۰ ] [ 18:20 ] [ علی دهقانان زواره ]
'محمدرضا افلاكی' روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از حدود چهار هزار اثر تاریخی این شهرستان تاكنون 72 اثر آن در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

وی، مهمترین آثار تاریخی این شهرستان را قنات دو طبقه مون، مساجد جامع اردستان و زواره،مساجد خسرو، امام حسن (ع)، مقبره امیر اویس، مسجد پامنار، حسینیه های كوچك و بزرگ زواره و خانه های تاریخی این شهر عنوان كرد.

وی، برپایی نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی شهرهای اردستان، زواره و مهاباد، برگزاری مسابقه غذاهای سنتی در شهر زواره، برگزاری تور شترسواری در اردستان، راه اندازی شش مغازه بازار تاریخی زواره برای فروش صنایع دستی، توزیع 10 هزار لوح فشرده آثار تاریخی و بروشورهای راهنمای گردشگری را از جمله اقدامات این اداره برای تسهیل در سفر گردشگران و مسافران نوروزی بیان كرد.

افلاكی از فروش بلیط برای 11 اثر تاریخی شهرستان در ایام نوروز خبر داد و گفت: این آثارشامل مساجدجامع اردستان و زواره، قنات دو طبقه مون، مسجد خسرو، خانه هشت بهشت زواره ،خانه های تاریخی مهاباد و موزه تاریخی شهر زواره است.

به گفته وی، در تعطیلات نوروز 20 نفر كار حفاظت،فروش بلیط ،راهنمای مسافران و گردشگران و خدمات رسانی به بازدیدكنندگان آثار تاریخی شهرستان اردستان را به عهده دارند.

[ پنجشنبه ۲۵ اسفند۱۳۹۰ ] [ 18:18 ] [ علی دهقانان زواره ]

به مناسبت ایام تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران از سوی هیئت ورزش های همگانی تربیت بدنی زواره و اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان اردستان پیاده روی خانوادگی با حضور خانواده معظم شهدا جانبازان , ایثارگران , آزادگان و جانبازان در روز جمعه 26/12/90 از ساعت 7:30 از مقابل حوزه مقاومت بسیج شهید صدوقی آغاز و. در گلزار شهدا به پایان می رسد.

در این برنامه فرماندار شهردار بخشدار ائمه جمعه و دیگر مسئولین حضور دارند و 30 کارت هدیه 20000 تومانی جایزه آن می باشد.

مراسم سالگرد بانو حلاج مادر گرامی شهید خلیل سلامه زاده و چهلمین روز درگذشت مرحوم حاج حسن زیابی روز جمعه 26/12/90 از ساعت 8 الی 11/5 به ترتیب در مساجد امیرالمومنین علی (ع) و مسجد کرسی برگزار می شود

شریف زاده شهردار زواره در آستانه سال جدید برنامه های زیر را اعلام کرد.

1-اختصاص مدارس شهید مطهری , فتوحی ام البنین و زینبیه جهت اسکان مسافرین نوروزی

2- دانشگاه های ازاد و پیام نور جهت اسکان اساتید و دانشجویان

3- تهیه نقشه گردشگری زواره و ارسال کارت پستال تبریک و منشور شهروندی و ارسال به ادرس کلیه شهروندان

4-همکاری در راستای پذبرایی دراقامت گاهها

5-گلکاری و رنگ آمیزی جدول ها و نرده ها و کاشت درختان مناسب

6-پاکسازی معابر و کوچه ها

شبکه بهداشت و درمان شهرستان از کلیه کشاورزان درخواست کرد برای کنترل موش های منتقل کننه بیماری سالک چوب و شاخه های خشک باغ ها را جمع آوری و بسوزانند.

شنیده های ما حاکی از آن است که سی و یکمین دوره مسابقات فوتبال یادبود شهدا ربا شرکت تیم هایی از تلک آباد , اصفهان , حبیب آباد , کاشان , اردستان ,شیراز , تهران و زواره برگزار می گردد. تاکنون تیم های قالی سلیمان , همای شهرزاد , شاهین تهران اعلام آمادگی کرده اند.

محمد یوسف احتشامی دانش آموز منطقه زواره در مسابقات دوومیدانی آموزشگاههای استان اصفهان در دوی 400 متر و پرش سه گام مقام اول استان را کسب کرد همچنین علی البوشوکه در ماده 400 متر نفر دوم و محمدجواد زائری در دوی 300 متر با مانع نفر دوم استان شدند.

بنابر اعلام مدیر کل مدیریت بحران استان اصفهان از روز پنج شنبه تا اوایل هفته آینده شاهد وزش باد نسبتا شدید همراه با گرد وغبار محلی خواهیم بود. همچنین از روز شنبه کاهش دما بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد پیش بینی می گردد

[ پنجشنبه ۲۵ اسفند۱۳۹۰ ] [ 15:11 ] [ علی دهقانان زواره ]
........ مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog powered By zavareh news :.

درباره وبلاگ

« ۞ بسم الله الرحمن الرحیم ۞ »
مدیروخبرنگار افتخاری وب سایت :
علي دهقانان زواره
09132612146
تنظیم ونگارش اخبار :
مجتبی برخوردار
09132612217
طراح قالب :
حامد عباس زاده
تبلیغات وکارهای گرافیکی:مجتبی دهقانان
وبلاگ جایگزین در صورت قطع بلاگفا :zavarehnews.persinblog.ir
رایانامه:mbmojtaba48@gmail .com
همچنین از طریق شبکه های اجتماعی (واتساپ،تلگرام و...)
با شماره09132612217
برچسب‌ها وب
امکانات وب
فروش بک لینکطراحی سایت